Bana mail gönderemiyorlar! Hata alıyorlarmış.

(Kalfaoglu'ndan hizmet alan birisine mail atmaya çalıştınız, ancak gitmediyse ve size "www.kalfaoglu.net/rbl  sayfasına bakın" hatası vediyse, bu metnin 2. kısmını okuyun)

Size mail gitmediğini bildiren tanıdıklarınız olursa, ama normalde siz başkalarından mail alabiliyorsanız (yani ve barındırma ve alan adınızın süreleri hala tamsa, yani ödenmemiş fatura vs. gibi bir sebeple alan adınız veya barındırmanız askıya alınmamışsa), sebebi o kişi veya kuruluşlara mail hizmeti sağlayan servis sağlayıcının işini eksik yapmasından olabilir.

Spam'cilerin (reklam gönderenlerin) sık başvurdukları bir numara, maillerinin "falanca@gmail.com" dan gönderilmiş gibi yapıp, maili aslında  "sunucu.topluspam.com" gibi bir adresten göndermeleridir. Yani,  gmail ile alakası olmayan bir sunucudan gönderiyorlar, ki kendilerine cevap olarak her yerden milyonlarca "yerine ulaşamadı" gibi hata mesajları ulaşmasın - veya kara listeye alınmaları zorlaşsın. Hatta birçoğu "zombinet" kullanıyor: Yani virüs girmiş bir Windows bilgisayar. Bu bilgisayarlara uzaktan komut vererek bunların spam göndermesini sağlayabiliyorlar.

Size artık neredeyse SIFIR spam rahatlığı sağlayan yeni Spam kontrol sistemimiz, bu tip şeyleri de kontrol ediyor, yani mail gönderen kişinin mail adresi ve o maili gönderen sunucunun artık uyuşması gerekmektedir. Birbirine uymuyorsa ve o gönderenin mail adresi "beyaz liste" denilen listemizde yer almıyorsa, geriye açıklayıcı bir hata mesajı dönmekte  ve mail kabul edilmemektedir.

Ne yazıkki bazı hosting sağlayıcı firmaları, kendi DNS ayarlarını düzgün yapmamaktadır  (bakınız: ucuz etin yahnisi). Bu ayarlar düzgün olmayınca, bizim gibi bu kontrolleri yapan birçok kuruluşa mail gönderememektedirler.  Ancak biz yine de yardımcı olmak isteriz: bu tip size mail atamayanlar olursa, lütfen bize haber verin, onların mail adresini de "beyaz liste" mize ekleyelim. Bunu yapınca o kişilerden mail almaya başlarsınız. Aslında tabi en iyisi, o kişilerin kendi servis sağlayıcılarıyla görüşüp, servis sağlayıcının mail sunucularının DNS ayarlarını düzelttirmeleridir.

2. Kalfaoglu'nda barınan birisine mail attınız, ancak size "DNS sorunlarınız var, bkz:  www.kalfaoglu.net/rbl" cevabı mı geldi?


Bunun sebebi: Sizin mail gönderdiğiniz sunucunun IP adresine karşılık gelen bir İSİM bulunamadı, veya geri dönen cevap sizin mail gönderdiniz sunucunun ismiyle alakasız bir cevap idi.

ÇÖZÜMÜ :

Bu ikisini de yapmanız gerekiyor. Diyelim ki, sizin mail sunucunun ismi mail.falanca.com ve bu sunucunun IP adresi 11.22.33.44 olsun:

  1. Servis sağlayıcınızla görüşüp, mail attığınız sunucunun IP adresi için bir REVERSE IP kaydı tanımlanmasını isteyin. Yani 11.22.33.44 => mail.falanca.com gibi. Bu sayede, 11.22.33.44 ün  mail.falanca.com olduğu bilgisi kaydedilecektir.
  2. falanca.com barındırması için kimden hizmet alıyorsanız, onlarla temasa geçin ve 11.22.33.44  için DNS lerinde bir A Kaydı yapmalarını isteyin. Yani mail.falanca.com un  IP adresinin 11.22.33.44 olduğunu kaydetsinler.

Bunları yaptıklarını söylediklerinde, denemesini yapın. Bir komut satırı açıp:

ping  mail.falanca.com

yazın, size cevap olarak   11.22.33.44 den yanıt gelmesi lazım , veya en azından ping programı bu yazdığınız mail.falanca.com un ne olduğunu bildiğini göstermesi lazım (size IP adresini göstermesi lazım.. Şöyle:

PING mail.falanca.com (11.22.33.44) 56(84) bytes of data

....gibi birşey yazması lazım. Yani siz isim olarak yazdınız, sistem onun 11.22.33.44 olduğunu öğrendi.

Bir de TERSTEN, yani IP adresinden yine bu isim bulunuyor mu diye kontrol edin:

nslookup  11.22.33.44

non-authoritative answer:
11.22.33.44.in-addr.arpa name = mail.falanca.com

...demesi lazım. bunda da,  IP adresinizi yazdınız, o size yine aynı mail sunucu ismini geri döndürdü.

Bunların ikisine de hata almıyor ve bunun gibi cevap alıyorsanız. Kayıtlarınız düzgündür.

Saygılar sunarız.

 

 

 

 

  • 38 Users Found This Useful
Was this answer helpful?

Related Articles

Email mesajım birkaç kere alıcına gidiyor

S) Mail gönderme de şöyle bir sıkıntım var.  Kendi adresimden mail...

Email Ayarlarım Nasıl Olmalı?

Outlook'da yeni hesap yaratmak için "araçlar" menüsünden "hesaplar" ı seçiniz; çıkan listede...

Webmail nedir?

Bizden aldığınız barındırmalarda, dilerseniz maillerinizi kendi bilgisayarınıza indirirsiniz,...

How can I add a new mail account?

First of all, login to the hosting control panel where your hosting resides. If your hosting...

Webmail: Horde mi Atmail mi?

Linux barındırma kullanan müşterilerimize İki farklı webmail programı sunuyoruz. Bunlar arasında...

Powered by WHMCompleteSolution